Plugins - WP ULike - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (180 entries)

en: %s is Not Activated!
ja_JP: %s は有効化されていません。

en: %s liked one of your %s
ja_JP: %s は %s の1つをいいねしました。

en: <a href="%1$s">Activity Permalink</a>
ja_JP: <a href="%1$s"> アクティビティパーマリンク </a>

en: About
ja_JP: プラグインについて

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Activate Like Counter
ja_JP: いいねカウンタをアクティブにする

en: Activate Thumbnail/Avatar
ja_JP: サムネイル/アバターを有効にする

en: Activities Stats
ja_JP: アクティビティ統計

en: Activity Content
ja_JP: アクティビティコンテンツ

en: Activity ID
ja_JP: アクティビティ ID

en: Activity Likes Logs
ja_JP: アクティビティのいいねログ

en: Activity Meta
ja_JP: アクティビティメタ

en: Add the possibility to like Buddypress comments in the activity stream
ja_JP: アクティビティストリーム内の Buddypress のコメントにいいねを追加します。

en: All The Times
ja_JP: すべての時間

en: Allocation Statistics
ja_JP: 割り当て統計

en: Allowed Variables:
ja_JP: 許可されている変数：

en: An advanced widget that gives you all most liked records with different types
ja_JP: 異なるタイプのすべての最もいいねした記録を与える高度なウィジェット

en: Anonymize the IP address for GDPR Compliance
ja_JP: GDPR遵守のためにIPアドレスを匿名化する

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Are you sure to remove this item?!
ja_JP: このアイテムを削除してもよろしいですか?!

en: Author Page
ja_JP: 投稿者ページ

en: Automatic display
ja_JP: 自動表示

en: Bottom of Content
ja_JP: コンテンツの下部

en: BuddyPress Pages
ja_JP: BuddyPress ページ

en: Button Text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: Button Type
ja_JP: ボタンのタイプ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Center
ja_JP: 中央

en: Comment Activity Text
ja_JP: コメントアクティビティのテキスト

en: Comment Author
ja_JP: コメント投稿者

en: Comment ID
ja_JP: コメント ID

en: Comment Likes Logs
ja_JP: コメントのいいねログ

en: Comment Text
ja_JP: コメントテキスト

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments Stats
ja_JP: コメント統計

en: Convert numbers of Likes with string (kilobyte) format.
ja_JP: いいね の数値を文字列 (キロバイト) 形式で変換します。

en: Custom Settings
ja_JP: カスタム設定

en: Custom Style
ja_JP: カスタムスタイル

en: Custom toast messages after each activity
ja_JP: 各アクティビティの後のカスタムトーストメッセージ

en: Date / Time
ja_JP: 日時

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default settings have been reset.
ja_JP: 既定の設定がリセットされました。

en: Disable Plugin Files
ja_JP: プラグインファイルの無効化

en: Display Likers Box
ja_JP: いいねした人欄を表示

en: Display the BuddyPress user profile url
ja_JP: BuddyPress ユーザープロファイルの url を表示

en: Display the UltimateMemebr user profile url
ja_JP: UltimateMemebr ユーザープロファイルの url を表示する

en: Display the comment author name
ja_JP: コメント作成者名の表示

en: Display the liker avatar (By Gravatar)
ja_JP: いいねする人のアバターを表示 (Gravatar)

en: Display the liker name
ja_JP: いいねする人の名を表示

en: Display the likes count number
ja_JP: いいねのカウント数を表示

en: Display the permalink
ja_JP: パーマリンクを表示

en: Display the post title
ja_JP: 投稿のタイトルを表示する

en: Do you really want to reset all these settings to their default values ?
ja_JP: これらの設定をすべてデフォルト値にリセットしますか?

en: End of the while loop
ja_JP: While ループの終了

en: Error: Something Wrong Happened!
ja_JP: エラー: 何か間違ったことがおきました。

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: General
ja_JP: 一般

en: Guest User
ja_JP: ゲストユーザー

en: Heart
ja_JP: ハート

en: Home
ja_JP: ホーム

en: If you disable this option, you have to put manually this code on buddypres activities content
ja_JP: このオプションを無効にした場合、buddypres アクティビティコンテンツに手動でこのコードを配置する必要があります。

en: If you disable this option, you have to put manually this code on comments text
ja_JP: このオプションを無効にした場合は、このコードをコメントテキストに手動で配置する必要があります

en: If you disable this option, you have to put manually this code on wordpress while loop
ja_JP: このオプションを無効にした場合、wordpress の while ループでこのコードを手動で配置する必要があります

en: If you select <strong>"Do Not Log"</strong> method: Any data logs can't save, There is no limitation in the like/dislike, unlike/undislike capacity do not work
ja_JP: <strong> ログをとっていません</strong> を選択した場合、メソッド: 任意のデータログは保存できません、いいね/よくないねに制限はありません、よくないね/嫌いじゃないの容量は動作しません

en: If you select <strong>"Logged By Cookie"</strong> method: Any data logs can't save, The like/dislike condition will be limited by SetCookie, unlike/undislike capacity do not work
ja_JP: <strong>「Cookie によって記録された」 </strong> メソッドを選択した場合は、データログが保存できない場合は、 とはよくないね/嫌いじゃないの容量が機能しません。

en: If you select <strong>"Logged By IP"</strong> method: Data logs will save for all users, the convey of like/dislike condition will check by user IP
ja_JP: あなたが選択した場合 <strong> "IP でログイン" </strong> メソッド: データログは、すべてのユーザーのために保存されます, いいね/よくないね条件の伝達は、ユーザー IP によってチェックされます

en: If you select <strong>"Logged By Username"</strong> method: data logs only is saved for registered users, the convey of like/dislike condition will check by username, There is no permission for guest users to unlike/undislike
ja_JP: <strong> 「ユーザー名でログイン」 </strong> 方法を選択した場合は、データログのみが登録ユーザのために保存され、いいね/よくないね 条件の伝達はユーザ名によってチェックされ、ゲストユーザがよくないね/嫌いじゃない する権限はありません。

en: It's OK.
ja_JP: OK です。

en: It's Ok!
ja_JP: 大丈夫です！

en: It's great to see that you've been using the WP ULike plugin. Hopefully you're happy with it!&nbsp; If so, would you consider leaving a positive review? It really helps to support the plugin and helps others to discover it too!
ja_JP: WP ULike プラグインを使用してきたことを見るのは素晴らしいことです。満足している事に期待しています! &nbsp; もしそうなら、肯定的なレビューを残してくれますか?それはプラグインをサポートし、他の人を助けるのに役立ちます!

en: Last Posts Liked By User
ja_JP: ユーザーがいいねした最近の投稿

en: Left
ja_JP: 左

en: Like
ja_JP: いいね

en: Like Button
ja_JP: いいねボタン

en: Liked Content
ja_JP: いいねしたコンテンツ

en: Liked Notice Message
ja_JP: いいね通知メッセージ

en: Liking Content
ja_JP: いいねするコンテンツ

en: Limit
ja_JP: 制限

en: Log template
ja_JP: ログテンプレート

en: Logging Method
ja_JP: ログの形式

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Month
ja_JP: 月

en: Monthly
ja_JP: 月間

en: Most Liked
ja_JP: 最もいいねした

en: Most Liked Activities
ja_JP: 最もいいねしたアクティビティ

en: Most Liked Comments
ja_JP: 最もいいねしたコメント

en: Most Liked Posts
ja_JP: 最もいいねした投稿

en: Most Liked Topics
ja_JP: 最もいいねしたトピック

en: Most Liked Users
ja_JP: 最もいいねしたユーザー

en: New activity liked
ja_JP: いいねした新しいアクティビティ

en: New comment liked
ja_JP: いいねした新しいコメント

en: New post liked
ja_JP: いいねした新しい投稿

en: New topic liked
ja_JP: いいねした新しいトピック

en: No action defined.
ja_JP: アクションは定義されません。

en: No data found! This is because there is still no data in your database.
ja_JP: データが見つかりません!これは、まだデータベースにデータが存在しないためです。

en: No information was found in this database!
ja_JP: このデータベースに情報が見つかりませんでした。

en: No options defined.
ja_JP: オプションは定義されません。

en: Number of items to show:
ja_JP: 表示するアイテム数:

en: Period:
ja_JP: 期間:

en: Permalink
ja_JP: パーマリンク

en: Points for Author Who Get Liked
ja_JP: いいねを得た作者のためのポイント

en: Points for Author Who Get Unliked
ja_JP: よくないねを取得する著者のためのポイント

en: Points for Liking content
ja_JP: いいねするコンテンツのためのポイント

en: Points for unliking content
ja_JP: よくないねのコンテンツのポイント

en: Post Activity Text
ja_JP: アクティビティテキストの投稿

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Post Likes Logs
ja_JP: 投稿のいいねログ

en: Post Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts Stats
ja_JP: 投稿統計

en: Profile URL:
ja_JP: プロフィール URL:

en: Recent Comments Liked
ja_JP: いいねした最近のコメント

en: Recent Posts Liked
ja_JP: いいねした最近の投稿

en: Remove %s
ja_JP: %sを削除

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Select %s
ja_JP: %s を選択

en: Sends out notifications when you get a like from someone
ja_JP: 誰かからいいねを取得したときに通知を送信

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Similar Settings
ja_JP: 同様の設定

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Size of Gravatars
ja_JP: Gravatars のサイズ

en: Sorry! You unliked this.
ja_JP: すみません！これをよくないねしました。

en: Start the loop of logs
ja_JP: ログのループを開始する

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Style:
ja_JP: スタイル:

en: Support
ja_JP: サポート

en: Sure, I'd love to!
ja_JP: 確かに、私は大好きです!

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Template Variables
ja_JP: テンプレート変数

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Thanks! You Liked This.
ja_JP: ありがとう！これにいいねしました。

en: The number of users to show in the users liked box
ja_JP: ユーザーがいいねボックスに表示するユーザーの数

en: This hook award / deducts points from users who Like/Unlike any content of WordPress, bbPress, BuddyPress & ...
ja_JP: このフックは WordPress、bbPress、BuddyPress などのコンテンツにいいね、もしくはよくないねをしたユーザーからポイントを増減します

en: This user has not made any likes.
ja_JP: このユーザーはいいねしていません。

en: Thumbnail/Avatar size:
ja_JP: サムネイル/アバターのサイズ:

en: Title Trim (Length):
ja_JP: タイトルトリム (長さ):

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Today
ja_JP: 今日

en: Top
ja_JP: トップ

en: Top Likers
ja_JP: トップいいね

en: Top and Bottom
ja_JP: 最上・最下部

en: Top of Content
ja_JP: コンテンツの上部

en: Topic ID
ja_JP: トピック ID

en: Topic Title
ja_JP: トピックタイトル

en: Topics Likes Logs
ja_JP: トピックのいいねログ

en: Topics Stats
ja_JP: トピック統計

en: Total
ja_JP: 合計

en: Totally
ja_JP: 全期間

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Type:
ja_JP: タイプ:

en: Unlike
ja_JP: よくないね

en: Unliked Content
ja_JP: よくないねをしたコンテンツ

en: Unliked Notice Message
ja_JP: よくないね 通知メッセージ

en: Unliking Content
ja_JP: よくないねをしたコンテンツ

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: View All Logs
ja_JP: すべてのログを表示

en: WP ULike Activity
ja_JP: WP ULike アクティビティ

en: WP ULike Logs
ja_JP: WP ULike のログ

en: WP ULike Statistics
ja_JP: WP ULike 統計

en: WP ULike plugin allows to integrate a beautiful Ajax Like Button into your wordPress website to allow your visitors to like and unlike pages, posts, comments AND buddypress activities. Its very simple to use and supports many options.
ja_JP: WP ULike プラグインを使用すると、ページ、投稿、コメントや BuddyPress の活動とは異なり、あなたの訪問者が好きにできるようにするためにあなたの wordPress のウェブサイトにボタンのような美しい Ajax を統合することができます。非常に使いやすく、多くのオプションをサポートしています。

en: WP Ulike Widget
ja_JP: WP Ulike ウィジェット

en: Week
ja_JP: 週

en: Weekly
ja_JP: 週間

en: WooCommerce Pages
ja_JP: WooCommerce ページ

en: Year
ja_JP: 年

en: Yearly
ja_JP: 年間

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: You Should Login To Submit Your Like
ja_JP: いいねを提出するためにログインする必要があります

en: You have %d new %s likes
ja_JP: %d 件の新しい %s いいね

en: You need to login in order to like this post:
ja_JP: いいねを送るにはログインする必要があります

en: activities
ja_JP: アクティビティ

en: bbPress Pages
ja_JP: bbPress ページ

en: click here
ja_JP: ここをクリック

en: comments
ja_JP: コメント

en: posts
ja_JP: 投稿

en: required
ja_JP: 必須

en: you haven't liked any post yet!
ja_JP: あなたはまだいいねした投稿はありません!
